Overview
SpecificationSamsung SM-V700Galaxy Gear
Samsung SM-V700 runs on the processor 800MHz ARM Cortex -A9 with Single-core . It has internal memory 4GB and RAM (RAM) 512MB and supports -. This model also has -, supports Bluetooth version 4.0, A2DP, LE and GPS technology - .
The USB port supports - and -.
Its technical characteristics are also the screen size 1.63 inches (~41.1% screen-to-body ratio), the resolution 320 x 320 pixels (~278 ppi pixel density) and the type Super AMOLED.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-V700 |
| Series | Galaxy Gear |
| Release Date | September, 2013 |
| Body Depth | 11.1 mm (0.44 in) |
| Body Dimensions | 56.6 x 36.8 mm (2.23 x 1.45 in) |
| Body Weight | 73.8 g (2.61 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.2.2 |
| Hardware | |
| CPU | 800MHz ARM Cortex -A9 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | No |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 1.63 inches (~41.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 320 x 320 pixels (~278 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 315 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | - |
| WLAN | - |
Top Models
-
Samsung SM-A107F Galaxy A10s -
Samsung SM-T290 Galaxy Tab A 8.0 -
Samsung SM-A107M Galaxy A10s -
Samsung SM-T295 Galaxy Tab A 8.0 LTE -
Samsung SM-G975F Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-T515 Galaxy Tab A 10.1 LTE 2019 -
Huawei MAR-LX3A P30 Lite Dual SIM LTE-A -
Samsung SM-G975U Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-B105E -
Samsung SM-G975U1 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G9758 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G975W Galaxy S10 Plus
To Top
0Comments
Log into post a comment.