Overview
SpecificationSamsung SM-R815UGalaxy Watch 42mm 4G
Samsung SM-R815U runs on the processor 1.15Ghz ARM Cortex-A53 ARM Mali-T720 with Dual-Core . It has internal memory 4GB and RAM (RAM) 1.5GB and supports -. This model also has -, supports Bluetooth version 4.2, A2DP and GPS technology Yes, with A-GPS, GeoTagging, GLONASS .
The USB port supports - and Wi-Fi 802.11 b/g/n.
Its technical characteristics are also the screen size 1.2 inches (~24.3% screen-to-body ratio), the resolution 360 x 360 pixels (~424 ppi density) and the type Super AMOLED capacitive touchscreen.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-R815U |
| Series | Galaxy Watch 42mm 4G |
| Release Date | August, 2018 |
| Body Depth | 12.7 mm (0.5 in) |
| Body Dimensions | 41.9 x 45.7 mm (1.65 x 1.8 in) |
| Body Weight | 49 g (1.72 oz) |
| OS | Tizen 4.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.15Ghz ARM Cortex-A53 ARM Mali-T720 |
| CPU Cores | Dual-Core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 E-Sim |
| 2G bands | - |
| 3G bands | HSDPA 850/1700(AWS)/1900 MHz |
| 4G bands | LTE1900 (B2), LTE1700/2100 (B4), LTE850 (B5), LTE700 (B12) , LTE700 (B13), LTE1900 (B25) LTE850 (B26), LTE1700/2100 (B66) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | UMTS/HSDPA/HSUPA/HSPA+/LTE |
| Display | |
| Screen size | 1.2 inches (~24.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 360 x 360 pixels (~424 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 270 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | - |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
Top Models
-
Samsung SM-A107F Galaxy A10s -
Samsung SM-T290 Galaxy Tab A 8.0 -
Samsung SM-A107M Galaxy A10s -
Samsung SM-T295 Galaxy Tab A 8.0 LTE -
Samsung SM-G975F Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-T515 Galaxy Tab A 10.1 LTE 2019 -
Huawei MAR-LX3A P30 Lite Dual SIM LTE-A -
Samsung SM-G975U Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-B105E -
Samsung SM-G975U1 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G9758 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G975W Galaxy S10 Plus
To Top
0Comments
Log into post a comment.