15
Jun
How to change language on Samsung Galaxy Tab and similar...
Open "Settings". Now, choose "Language and keyboard" Lastly, tap on "Language". Great! You've changed the language.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-R750V |
| Series | Gear S |
| Release Date | November, 2014 |
| Body Depth | 12.5 mm (0.49 in) |
| Body Dimensions | 58.1 x 39.9 mm (2.29 x 1.57 in) |
| Body Weight | 67 g (2.36 oz) |
| OS | Tizen 2.2.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.0GHz Cortex -A7 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 3G bands | CDMA 2000MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 2.0 inches, (~53.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 360 x 480 pixels, (~300 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.