15
Jun
How to change language on Samsung Galaxy Tab and similar...
Open "Settings". Now, choose "Language and keyboard" Lastly, tap on "Language". Great! You've changed the language.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-R720 |
| Series | Gear S2 |
| Release Date | October, 2015 |
| Body Depth | 13.4 mm (0.53 in) |
| Body Dimensions | 44 x 51.8 mm (1.73 x 2.04 in) |
| Body Weight | 51 g (1.79 oz) |
| OS | Tizen 2.3.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1000MHz ARM Cortex -A7 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | No |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 1.2 inches (~20.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 360 x 360 pixels (~424 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 250 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, AVRCP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | - |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.