Overview
SpecificationSamsung SGH-T679Exhibit 2 4G
Samsung SGH-T679 runs on the processor 1.0Ghz Scorpion, Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 with Single-core . It has internal memory 1GB and RAM (RAM) 512MB and supports microSD, up to 32 GB (dedicated slot). This model also has -, supports Bluetooth version 3.1, A2DP and GPS technology Yes, with A-GPS .
The USB port supports microUSB 2.0 and Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot.
Its technical characteristics are also the screen size 3.7 inches (~56.5% screen-to-body ratio), the resolution 480 x 800 pixels (~252 ppi pixel density) and the type TFT capacitive touchscreen.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-T679 |
| Series | Exhibit 2 4G |
| Release Date | October 2011 |
| Body Depth | 11 mm (0.43 in) |
| Body Dimensions | 115 x 60 mm (4.53 x 2.36 in) |
| Body Weight | 116 g (4.09 oz) |
| OS | Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 |
| Hardware | |
| CPU | 1.0Ghz Scorpion, Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 1GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.7 inches (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~252 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
Top Models
-
Samsung SM-A107F Galaxy A10s -
Samsung SM-T290 Galaxy Tab A 8.0 -
Samsung SM-A107M Galaxy A10s -
Samsung SM-T295 Galaxy Tab A 8.0 LTE -
Samsung SM-G975F Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-T515 Galaxy Tab A 10.1 LTE 2019 -
Huawei MAR-LX3A P30 Lite Dual SIM LTE-A -
Samsung SM-G975U Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-B105E -
Samsung SM-G975U1 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G9758 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G975W Galaxy S10 Plus
To Top
0Comments
Log into post a comment.