Overview
SpecificationSamsung SGH-I900LWitu
Samsung SGH-I900L runs on the processor 624MHz Marvell P x A312 with Single-core . It has internal memory 8GB and RAM (RAM) 128MB and supports microSD, up to 16 GB (dedicated slot). This model also has -, supports Bluetooth version 2.0, A2DP and GPS technology Yes, with A-GPS .
The USB port supports USB 2.0 and Wi-Fi 802.11b/g.
Its technical characteristics are also the screen size 3.2 inches (~45.7% screen-to-body ratio), the resolution 240 x 400 pixels (~146 ppi pixel density) and the type TFT resistive touchscreen.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I900L |
| Series | Witu |
| Release Date | October 2008 |
| Body Depth | 12.5 mm (0.49 in) |
| Body Dimensions | 112 x 56.9 mm (4.41 x 2.24 in) |
| Body Weight | 122 g (4.30 oz) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Hardware | |
| CPU | 624MHz Marvell P x A312 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 128MB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.2 inches (~45.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Resolution | 240 x 400 pixels (~146 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors (65K effective) |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1440 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
Others model from this series
Top Models
-
Samsung SM-A107F Galaxy A10s -
Samsung SM-T290 Galaxy Tab A 8.0 -
Samsung SM-A107M Galaxy A10s -
Samsung SM-T295 Galaxy Tab A 8.0 LTE -
Samsung SM-G975F Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-T515 Galaxy Tab A 10.1 LTE 2019 -
Huawei MAR-LX3A P30 Lite Dual SIM LTE-A -
Samsung SM-G975U Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-B105E -
Samsung SM-G975U1 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G9758 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G975W Galaxy S10 Plus
To Top
0Comments
Log into post a comment.