Overview
SpecificationSamsung GT-I9020Nexus S
Samsung GT-I9020 runs on the processor 1.0Ghz Cortex -A8 with Single-core . It has internal memory 16GB and RAM (RAM) 512MB and supports -. This model also has 3.5mm jack, supports Bluetooth version 2.1, A2DP and GPS technology Yes, with A-GPS .
The USB port supports microUSB 2.0 and Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot.
Its technical characteristics are also the screen size 4.0 inches (~58.3% screen-to-body ratio), the resolution 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) and the type Super AMOLED capacitive touchscreen.
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-I9020 |
| Series | Nexus S |
| Release Date | December, 2010 |
| Body Depth | 10.9 mm (0.43 in) |
| Body Dimensions | 123.9 x 63 mm (4.88 x 2.48 in) |
| Body Weight | 129 g (4.55 oz) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), 4.1.2 (Jelly Bean), not upgradable to 4.2 (Jelly Bean) |
| Hardware | |
| CPU | 1.0Ghz Cortex -A8 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 900/1700/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.1, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
Others model from this series
Top Models
-
Samsung SM-A107F Galaxy A10s -
Samsung SM-T290 Galaxy Tab A 8.0 -
Samsung SM-A107M Galaxy A10s -
Samsung SM-T295 Galaxy Tab A 8.0 LTE -
Samsung SM-G975F Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-T515 Galaxy Tab A 10.1 LTE 2019 -
Huawei MAR-LX3A P30 Lite Dual SIM LTE-A -
Samsung SM-G975U Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-B105E -
Samsung SM-G975U1 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G9758 Galaxy S10 Plus -
Samsung SM-G975W Galaxy S10 Plus
To Top
0Comments
Log into post a comment.