How to Factory Reset through menu on Samsung SM-T827?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T827 |
| Series | Galaxy Tab S3 |
| Release Date | February, 2017 |
| Body Depth | 6 mm (0.24 in) |
| Body Dimensions | 237.3 x 169 mm (9.34 x 6.65 in) |
| Body Weight | 434 g (15.13 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 2x2.15GHz Kryo & 2x1.6GHz Kryo Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-Sim |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100 MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 9.7 inches (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels (~264 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable 6000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Infrared port | No |
| NFC | No |
| USB | USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.