How to Factory Reset through menu on Samsung SM-T397U?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T397U |
| Series | Galaxy Tab Active 2 |
| Release Date | October, 2017 |
| Body Depth | 9.9 mm (0.39 in) |
| Body Dimensions | 127.6 x 214.7 mm (5.02 x 8.45 in) |
| Body Weight | 419 g (14.64 oz) |
| OS | Android Oreo 8.1.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.6GHz Cortex-A53 Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-Sim |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100 MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 8.0 inches (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Type | LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~189 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 4450 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.