How to Hard Reset on Samsung SM-G920K?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G920K |
| Series | Galaxy S6 LTE-A |
| Release Date | April, 2015 |
| Body Depth | 6.8 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 143.4 x 70.5 mm (5.65 x 2.78 in) |
| Body Weight | 138 g (4.87 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 2.1Ghz + 4 x 1.5Ghz Samsung E x ynos 7 Octa 7420 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32/64GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1900 (B2), LTE1800 (B3), LTE850 (B5), LTE2600 (B7), LTE900 (B8), LTE700 (B17), LTE800 (B20), LTE850 (B26) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.1 inches (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (~577 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 2550 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, LE, ANT+ |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.