How to change language on Samsung SM-A705U?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A705U |
| Series | Galaxy A70 |
| Release Date | April, 2019 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 164.3 x 76.7 mm (6.47 x 3.02 in) |
| Body Weight | 183 g (6.41 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 2Ghz Kryo 460 Gold 1.7Ghz Kryo 460 Silver Qualcomm Adreno 612 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 128GB |
| External Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-Sim |
| 2G bands | - |
| 3G bands | CDMA 850 MHz, CDMA 1900 MHz |
| 4G bands | LTE1900 (B2) ,LTE1700/2100 (B4) , LTE700 (B13) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.7 inches (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (~393 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.