How to Hard Reset on Samsung SM-A605FN?
Make sure you turned off your phone. Press and hold the Power key and the Volume up key for a few seconds. If it doesn't work, try holding down the Home key, the Volume Up button, and the Power key. Wait...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A605FN |
| Series | Galaxy A6 Plus |
| Release Date | May, 2018 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 160.2 x 75.7 mm (6.31 x 2.98 in) |
| Body Weight | 191 g (6.73 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.8GHz Cortex -A53, Qualcomm SDM450 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1700(AWS)/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.0 inches, (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, (~411 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 3500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.