How to Hard Reset on Samsung SM-A600N?
Make sure you turned off your phone. Press and hold the Power key and the Volume up key for a few seconds. If it doesn't work, try holding down the Home key, the Volume Up button, and the Power key. Wait...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A600N |
| Series | Galaxy A6 TD-LTE |
| Release Date | May, 2018 |
| Body Depth | 7.7 mm (0.30 in) |
| Body Dimensions | 149.9 x 70.9 mm (5.90 x 2.79 in) |
| Body Weight | 162 g (5.71 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1,6GHz E x ynos 7870 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.6 inches, (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, (~294 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 3.1, USB Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.