How to change language on Samsung SM-A2070?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A2070 |
| Series | Galaxy A20s |
| Release Date | October, 2019 |
| Body Depth | 8 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 163.3 x 77.5 mm (6.43 x 3.05 in) |
| Body Weight | 183 g (6.46 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 1.8Ghz ARM Cortex-A53 Qualcomm Adreno 506 |
| CPU Cores | Octa-Core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-Sim |
| 2G bands | CDMA 800 MHz, GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | CDMA2000 MHz 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 MHz UMTS 850/900/1900/2100 MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE/CDMA/LTE |
| Display | |
| Screen size | 6.5 inches (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1560 pixels (~264 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 3.0, Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.