How to Factory Reset through code on Samsung SPH-I330?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SPH-I330 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2002 |
| Body Depth | 18 mm (0.71 in) |
| Body Dimensions | 125 x 60 mm (4.92 x 2.36 in) |
| Body Weight | 165 g (5.82 oz) |
| OS | Palm OS |
| Hardware | |
| CPU | 33MHz Dragonball VZ |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 8MB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | - |
| Type | STN |
| Resolution | 160 x 240 pixels |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 900 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | Yes |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | - |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.