How to Factory Reset through code on Samsung SM-W2017?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-W2017 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | November, 2016 |
| Body Depth | 15.8 mm (0.62 in) |
| Body Dimensions | 127.8 x 61.4 mm (5.03 x 2.42 in) |
| Body Weight | 208 g (7.34 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 2150MHz Kryo /1600MHz Kryo |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, microSDXC up to 256 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | UMTS 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 800 (B1), LTE 850 (B3), LTE 1700 (B4), LTE 1800 (B5), LTE 2100 (B7), LTE 2600 (B26),TD-LTE 2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.2 inches (~61.92% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~525 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 2300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB charging |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band + MIMO |
0Comments
Log into post a comment.