How to Factory Reset through code on Samsung SM-W2016?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-W2016 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | November, 2016 |
| Body Depth | 15.1 mm (0.59 in) |
| Body Dimensions | 120.4 x 61 mm (4.74 x 2.40 in) |
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.5GHz & 2.1GHz Exynos 7420 |
| CPU Cores | Octa-Core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | miniSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.9 inches (~58.99% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 768 x 1280 pixels (~383 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 2000 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac 2.4 + 5GHz |
0Comments
Log into post a comment.