How to Factory Reset through code on Samsung SM-W2014?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-W2014 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | November, 2013 |
| Body Depth | 15.8 mm (0.62 in) |
| Body Dimensions | 116.65 x 59.45 mm (4.59 x 2.34 in) |
| Body Weight | 173 g (6.1 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.3 |
| Hardware | |
| CPU | 2300MHz Krait 400 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, microSDXC up to 64 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | UMTS 900/2100MHz |
| 4G bands | No |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.7 inches (~40% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~252 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1900 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, A-GPS, S-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.