How to Hard Reset on Samsung SM-T377R4?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T377R4 |
| Series | Galaxy Tab E 8.0 |
| Release Date | January, 2016 |
| Body Depth | 8.9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 212.1 x 126.1 mm (8.35 x 4.96 in) |
| Body Weight | 360 g (12.70 oz) |
| OS | Android Nougat 7.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.3GHz Cortex -A53, Qualcomm MSM8916 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 3G bands | CDMA 2000MHz |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700), 25(1900) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 8.0 inches, (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, (~189 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 5000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.