How to change language on Samsung SM-S327VL?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-S327VL |
| Series | Galaxy J3 Luna Pro LTE |
| Release Date | July 2017 |
| Body Depth | 8.7 mm (0.34 in) |
| Body Dimensions | 140.9 x 70.1 mm (5.54 x 2.75 in) |
| Body Weight | 147 g (5.19 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4GHz Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | - |
| 3G bands | CDMA 800 MHz, CDMA 1900 MHz |
| 4G bands | LTE1900 (B2) , LTE1700/2100 (B4) , LTE850 (B5) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 5.0 inches (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~295 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.