How to change language on Samsung SM-M315F?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-M315F |
| Series | Galaxy M31 |
| Release Date | February 2020 |
| Body Depth | 8.9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 159.2 x 75.1 mm (6.27 x 2.96 in) |
| Body Weight | 191 g (6.74 oz) |
| OS | Android Q 10 |
| Hardware | |
| CPU | 4x2.3GHz Cortex-A73 & 4x1.7GHz Cortex-A53 Exynos 9611 (10nm) |
| CPU Cores | Octa-Core |
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 64GB/128GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1700(AWS)/1800/1900/2100 MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE/GSM/HSPA/LTE |
| Display | |
| Screen size | 6.4 inches, (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, (~403 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 6000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.