How to Hard Reset on Samsung SM-J400M?
Make sure you turned off your phone. Press and hold the Power key and the Volume up key for a few seconds. If it doesn't work, try holding down the Home key, the Volume Up button, and the Power key. Wait...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-J400M |
| Series | Galaxy J4 |
| Release Date | May, 2018 |
| Body Depth | 8.1 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 151.7 x 77.2 mm (5.94 x 3.13 in) |
| Body Weight | 175 g (6.17 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4GHz E x ynos 7570 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.5 inches, (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 pixels (~267 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, EDR, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.