How to Hard Reset on Samsung SM-G9198?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G9198 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | July, 2015 |
| Body Depth | 16.7 mm (0.65 in) |
| Body Dimensions | 119.7 x 66.6 mm (4.71 x 2.62 in) |
| Body Weight | 191 g (6.73 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.8Ghz Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| CPU Cores | Hexa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE2600 (B7)L, TD-LTE2600 (B38), TD-LTE1900 (B39), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2 x 3.9 inches (~59% screen-to-body ratio) |
| Type | 2 x Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 2 x 768 x 1280 pixels (~383 ppi pixel density) |
| Colors | 2 x 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2020 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.