How to Hard Reset on Samsung SM-G9098?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G9098 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | April, 2014 |
| Body Depth | 15.8 mm (0.59 in) |
| Body Dimensions | 117.00 x 59.5 mm (4.61 x 2.34 in) |
| Body Weight | 173.5 g (6.12 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.3 |
| Hardware | |
| CPU | 2.3GHz Adreno 330 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.7 inches, (~55.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, (~254 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 1900 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4 A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.