How to change language on Samsung SM-G892U?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G892U |
| Series | Galaxy S8 Active |
| Release Date | August, 2016 |
| Body Depth | 9.9 mm (0.39 in) |
| Body Dimensions | 151.9 x 74.9 mm (5.98 x 2.95 in) |
| Body Weight | 208.1 g (7.34 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 4x2.35Ghz & 4x1.9Ghz Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.8 inches (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels (~568 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 4000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.1, A2DP, LE, aptx |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 Host, Fast charging, OTG 1.3, OTG 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.