How to Hard Reset on Samsung SM-G3868V?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G3868V |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | May, 2014 |
| Body Depth | 10.61 mm (0.42 in) |
| Body Dimensions | 127.9 x 66.17 mm (2.61 x 5.04 in) |
| Body Weight | 138 g (4.87 oz) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Hardware | |
| CPU | 1.2Ghz |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 32Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | TD-LTE2600 (B38), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE1900 (B39) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.3 inches (~62% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~217 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 A2DP, Aversion CRP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.