How to Hard Reset on Samsung SM-A800I?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A800I |
| Series | Galaxy A8 |
| Release Date | September, 2015 |
| Body Depth | 5.9 mm (0.23 in) |
| Body Dimensions | 158 x 76.8 mm (6.22 x 2.99 in) |
| Body Weight | 151 g (5.33 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 1.8Ghz + 4 x 1.3Ghz Samsung E x ynos 5 Octa 5430 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 128Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE850 (B5), TD-LTE2300 (B40) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.7 inches (~73% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~388 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 3050 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, EDR, LE, AVRCP, DIP, HFP, HID, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP/PAB |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.