How to change language on Samsung SM-A7070?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A7070 |
| Series | Galaxy A70s |
| Release Date | November, 2019 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 164.3 x 76.7 mm (6.47 x 3.02 in) |
| Body Weight | 187 g (6.60 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 2x2.0GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7GHz Kryo 460 Silver Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-Sim |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | UMTS 850/900/1900/2100, CDMA800, TD-SCDMA2000, TD-SCDMA1900 |
| 4G bands | LTE2100 (B1) , LTE1800 (B3) , LTE850 (B5) , LTE2600 (B7) , LTE900 (B8) , LTE800 (B20) , TD-LTE2000 (B34) , TD-LTE2600 (B38) , TD-LTE1900 (B39) , TD-LTE2300 (B40) , TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.7 inches (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (~393 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.