How to change language on Samsung SM-A415F?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A415F |
| Series | Galaxy A41 |
| Release Date | March 2020 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 69.8 x 7.9 mm (5.90 x 2.75 in) |
| Body Weight | 152 g (5.36 oz) |
| OS | Android Q 10 |
| Hardware | |
| CPU | 2x2.0 GHz & 6x1.7 Ghz |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GSM / HSPA / LTE |
| Display | |
| Screen size | 6.1 inches (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (~431 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.