How to Factory Reset through code on Samsung SHV-E230L?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SHV-E230L |
| Series | Galaxy Note 10.1 LTE |
| Release Date | September 2013 |
| Body Depth | 8.9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 262 x 180 mm (10.31 x 7.09 in) |
| Body Weight | 600 g (21.16oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.4 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4Ghz, Samsung E x ynos 4 Quad 4412 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 850/1800MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 10.1 inches (~62% screen-to-body ratio) |
| Type | Super PLS TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 pixels (~150 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 7000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 GAP, SSP, HSP, HFP1.5, A2DP, SPP, OPP, PBAP, MAP, AVRCP 1.3, HID |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 USB Host, MHL 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, DLNA 1 |
0Comments
Log into post a comment.