How to Factory Reset through code on Samsung SHV-E160S?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SHV-E160S |
| Series | Galaxy Note LTE |
| Release Date | October 2011 |
| Body Depth | 9.65 mm (0.3 in) |
| Body Dimensions | 147 x 83 mm (5.78 x 3.27 in) |
| Body Weight | 183g (6.46 oz) |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Hardware | |
| CPU | 1.4Ghz, Samsung E x ynos ARM Mali-400MP |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16/32GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 2100MHz |
| 4G bands | LTE 850MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.3 inches (~67% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 pixels (~285 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1 A2DP, AVRCP, GAvDP, GAP, GOEP, HID, HSP, OPP, PAN, SPP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.