How to Factory Reset through code on Samsung SGH-V820L?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-V820L |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2008 |
| Body Depth | 18 mm (0.71 in) |
| Body Dimensions | 103 x 51 mm (4.06 x 2.01 in) |
| Body Weight | 103 g (3.63 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 28MB |
| External Memory | microSD (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.6 inches (~39.9% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT, |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~154 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.