How to Factory Reset through code on Samsung SGH-T159?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-T159 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | June 2008 |
| Body Depth | 15 mm (0.59 in) |
| Body Dimensions | 97 x 48 mm (3.81 x 1.89 in) |
| Body Weight | 82 g (2.89 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 256MB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 1.8 inches |
| Type | TFT |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi pixel density) |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 800 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | - |
| WLAN | - |
1Comments
How do I change the NO-SIMCARD mode of this phone: Samsung SGH-T159?
Log into post a comment.