How to Factory Reset through code on Samsung SGH-N520?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-N520 |
| Series | Galaxy S6 TD-LTE |
| Release Date | March, 2015 |
| Body Depth | 6.8 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 143.4 x 70.5 mm (5.65 x 2.78 in) |
| Body Weight | 138 g (4.87 oz) |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Hardware | |
| CPU | 2.1GHz Cortex -A57, 1.5GHz Cortex -A53 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.1 inches, (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, (~577 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 2550 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, LE, aptx |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.