How to Factory Reset through menu on Samsung SGH-I717R?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I717R |
| Series | Galaxy Note LTE |
| Release Date | January 2012 |
| Body Depth | 9.7 mm (0.38 in) |
| Body Dimensions | 146.8 x 83 mm (5.78 x 3.27 in) |
| Body Weight | 178 g (6.28 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.1.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.5Ghz Scorpion, Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 700, 1700, 2100MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.3 inches (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~285 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP, EDR |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.