How to Factory Reset through code on Samsung SGH-I640?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I640 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | February 2008 |
| Body Depth | 16.9 mm (0.67 in) |
| Body Dimensions | 94.4 x 61 mm (3.72 x 2.40 in) |
| Body Weight | 148 g (5.22 oz) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard |
| Hardware | |
| CPU | 416MHz 32-bit Intel x Scale P x A270 (Bulv.erde) |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 64MB |
| Internal Memory | 128MB |
| External Memory | microSD, up to 2 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.4 inches (~31.0% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 320 x 240 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 1.1 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.