How to Factory Reset through code on Samsung SGH-I505?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I505 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2004 |
| Body Depth | 23 mm (0.91 in) |
| Body Dimensions | 91 x 54 mm (3.58 x 2.13 in) |
| Body Weight | 147 g (5.19 oz) |
| OS | Palm 5.2.1 |
| Hardware | |
| CPU | 200MHz |
| CPU Cores | - |
| RAM | 32MB |
| Internal Memory | 32MB |
| External Memory | SD (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS |
| Display | |
| Screen size | - |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Resolution | 162 x 176 pixels |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | USB 1.1 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.