How to Factory Reset through menu on Samsung SGH-I497?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I497 |
| Series | Galaxy Tab 2 10.1 |
| Release Date | 2012 |
| Body Depth | 9.7 mm (0.38 in) |
| Body Dimensions | 256.6 x 175.3 mm (10.10 x 6.90 in) |
| Body Weight | 581.2 g (1.28 lb) |
| OS | Android Jelly Bean 4.1.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.5Ghz Krait, Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 8/16GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 10.1 inches (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~149 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 7000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.