How to Factory Reset through code on Samsung SGH-I455?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I455 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | February 2008 |
| Body Depth | 17.8 mm (0.70 in) |
| Body Dimensions | 101 x 52 mm (3.98 x 2.05 in) |
| Body Weight | 114 g (4.02 oz) |
| OS | Symbian OS 9.2, Series 60 3.1 UI |
| Hardware | |
| CPU | 330MHz ARM 1136, TI OMAP 2431 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | - |
| Internal Memory | 40MB |
| External Memory | microSD (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS |
| Display | |
| Screen size | 2.4 inches (~34.0% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1140 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.