How to Hard Reset on Samsung SGH-I400?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I400 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | April, 2007 |
| Body Depth | 15.8 mm (0.62 in) |
| Body Dimensions | 101 x 50 mm (3.98 x 1.97 in) |
| Body Weight | 92 g (3.25 oz) |
| OS | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| Hardware | |
| CPU | 330MHz ARM 1136 TI OMAP 2430 |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 40MB |
| External Memory | microSD (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.3 inches (~32.4% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 320 x 240 pixels (~174 ppi density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.