How to Factory Reset through code on Samsung SGH-E498?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-E498 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | February, 2007 |
| Body Depth | 16 mm (0.63 in) |
| Body Dimensions | 94.7 x 49.6 (3.72 x 1.92 in) |
| Body Weight | 85 g (3.00 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 23MB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.2 inches (~33.1% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 850 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 1.1 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.