How to Factory Reset through code on Samsung SGH-E100A?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-E100A |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2003 |
| Body Depth | 21 mm (0.83 in) |
| Body Dimensions | 83 x 46 mm (3.27 x 1.81 in) |
| Body Weight | 80 g (2.82 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 9MB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS |
| Display | |
| Screen size | - |
| Type | TFD |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 720 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | USB 1.1 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.