How to Factory Reset through code on Samsung SGH-C426?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-C426 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | February, 2007 |
| Body Depth | 15.4 mm (0.59 in) |
| Body Dimensions | 106.5 x 43.5 mm (4.17 x 1.69 in) |
| Body Weight | 80.00 g (2.82 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 2MB |
| External Memory | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS |
| Display | |
| Screen size | 1.5 inches |
| Type | TFT |
| Resolution | 128 x 128 pixels (~82 ppi density) |
| Colors | 262K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.