How to Factory Reset through code on Samsung SGH-B520?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-B520 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | December, 2008 |
| Body Depth | 17.5 mm (0.69 in) |
| Body Dimensions | 96 x 47 mm (3.78 x 1.85 in) |
| Body Weight | 94 g (3.32 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 20MB |
| External Memory | microSD, up to 2 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS |
| Display | |
| Screen size | 1.77 inches (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Type | CSTN |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 800 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.