How to Factory Reset through code on Samsung SGH-A821?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-A821 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2007 |
| Body Depth | 17.5 mm (0.69 in) |
| Body Dimensions | 102.5 x 53 mm (4.04 x 2.09in) |
| Body Weight | 115 g (4.06 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 25MB |
| External Memory | microSD, up to 2 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS |
| Display | |
| Screen size | 2.3 inches |
| Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~174 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 880 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.