How to Factory Reset through code on Samsung SGH-A551?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-A551 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2008 |
| Body Depth | 15.5 mm (0.61 in) |
| Body Dimensions | 100 x 48 mm (3.94 x 1.89 in) |
| Body Weight | 79 g (2.80 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 40MB |
| External Memory | microSD, up to 8 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 2.0 inches |
| Type | TFT |
| Resolution | 220 x 176 pixels |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 1.1 |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.