How to Factory Reset through code on Samsung SGH-A100?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-A100 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | January, 2000 |
| Body Depth | 22.9 mm (0.86 in) |
| Body Dimensions | 80 x 42 mm (3.14 x 1.65 in) |
| Body Weight | 87.5 g (3.07 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | - |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | |
| Display | |
| Screen size | - |
| Type | - |
| Resolution | 215 x 60 pixels |
| Colors | - |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | - |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.