How to Hard Reset on Samsung SCV31?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCV31 |
| Series | Galaxy S6 Edge |
| Release Date | April, 2015 |
| Body Depth | 7.1 mm (0.28 in) |
| Body Dimensions | 142 x 70.1 mm (5.59 x 2.76 in) |
| Body Weight | 132 g (4.66 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 2.1Ghz Cortex -A57 & 4 x 1.5Ghz Cortex -A53), E x ynos 7420 Octa |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32/64/128GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900) - G925RMHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.1 inches (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (~576 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, LE, aptx |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.