How to Factory Reset through code on Samsung SCH-W2013?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-W2013 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2013 |
| Body Depth | 16.8 mm (0.62 in) |
| Body Dimensions | 117.8 x 60 mm ( 4.60 x 2.36 in) |
| Body Weight | 195 g (6.87 oz) |
| OS | Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4GHz ARM Mali-400 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | miniSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.7 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 800 x 480 pixels (~252 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1820 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/n/b/g , DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.