How to Factory Reset through code on Samsung SCH-I760?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-I760 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | 2007 |
| Body Depth | - |
| Body Dimensions | 114 x 57.9 mm (4.49 x 2.28 in) |
| Body Weight | 150 g (5.29 oz) |
| OS | Windows Mobile Professional (6.0) |
| Hardware | |
| CPU | 400 MHz Samsung 2442 |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 128MB |
| External Memory | microSD |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 2.8 inches (~36.8% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi density) |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1040 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 2.5mm jack |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.